fotografie.nl

Home / Camera / Fotoarchief

Olympus

OM SYSTEM PEN: compact, creatief en mét ingebouwde zoeker

OM SYSTEM PEN: compact met ingebouwde zoeker

De nieuwe OM SYSTEM PEN combineert het vertrouwde compacte ontwerp met moderne autofocus, vijfassige beeldstabilisatie en een ingebouwde elektronische zoeker. Daarmee krijgt het oorspronkelijke PEN-concept een eigentijdse opvolger.

De Olympus PEN was ooit een buitenbeentje: kleiner dan een spiegelreflex, beter dan een compactcamera en vooral bedoeld om altijd bij je te hebben. De nieuwe OM SYSTEM PEN pakt dat idee opnieuw op, maar vult het aan met moderne autofocus, beeldstabilisatie en slimme creatieve functies.

Wie terugbladert naar de review van de Olympus PEN E-PL1, ziet hoe vernieuwend het concept in 2010 was. De camera werd destijds omschreven als ideaal voor vakantie: wat groter dan een compactcamera, maar duidelijk kleiner dan een reflex. De korte samenvatting was misschien nog treffender: “Een PEN is voor altijd en overal.”

Zilveren en zwarte OM SYSTEM PEN met M.Zuiko-objectieven naast elkaar op een balkonreling.
beeld: Adorama

Zestien jaar later is dat uitgangspunt nauwelijks veranderd. De nieuwe PEN weegt inclusief accu en geheugenkaart 393 gram en heeft een platte, klassieke cameravorm. Klein genoeg om zonder veel nadenken mee te nemen, maar wel voorzien van verwisselbare Micro Four Thirds-objectieven.

Het is ruim vijf jaar geleden dat de laatste PEN-camera op de markt verscheen. De Olympus PEN E-P7 werd in juni 2021 geïntroduceerd; nu krijgt de serie eindelijk een opvolger onder de naam OM SYSTEM PEN.

De resolutie is in die vijf jaar nauwelijks veranderd, maar onderhuids zet de PEN wel een flinke stap. De nieuwe camera krijgt een ingebouwde zoeker, hybride autofocus met AI-onderwerpherkenning, Pro Capture en een opnamesnelheid tot 30 beelden per seconde in RAW en JPEG. Ook krijgt de behuizing een IPX1-classificatie voor bescherming tegen waterdruppels, in combinatie met een passend spatwaterdicht objectief. Daarmee is de PEN niet langer alleen een stijlvolle reis- en straatcamera, maar ook beter voorbereid op actie, dieren en minder voorspelbaar weer.

De ingebouwde zoeker is terug

Bij de eerste digitale PEN-camera’s was de zoeker nog een punt van discussie. De E-P1 en E-PL1 hadden geen ingebouwde zoeker, terwijl bij de E-P2 een losse elektronische zoeker werd meegeleverd.

Zwarte OM SYSTEM PEN zonder objectief, met zichtbare sensor, Micro Four Thirds-vatting en kleur- en zwart-witschakelaar.

De PEN-F uit 2016 kreeg wél een zoeker in de behuizing, maar bij de compactere PEN E-P7 uit 2021 verdween die weer. In de nieuwe OM SYSTEM PEN keert de ingebouwde OLED-zoeker terug. Met 2,36 miljoen beeldpunten maakt hij nauwkeurig kadreren bij fel daglicht een stuk gemakkelijker. Daarnaast heeft de camera een volledig draaibaar 3-inch touchscreen voor fotograferen vanuit lage en hoge standpunten.

Twintig megapixel en moderne autofocus

Binnenin zit een 20,4-megapixel Four Thirds Live MOS-sensor, gecombineerd met de TruePic IX-beeldprocessor. Twintig megapixel klinkt misschien niet spectaculair, maar voor dagelijks gebruik, reizen en straatfotografie is dat doorgaans ruim voldoende.

Belangrijker is de hybride autofocus met 121 kruissensoren. De camera kan mensen en dieren herkennen en volgen, inclusief ogen en gezichten. Daarmee is deze PEN veel beter voorbereid op bewegende onderwerpen dan de modellen waarmee de serie ooit begon.

Voor snelle actie zijn opnameseries tot 30 beelden per seconde mogelijk, zowel in RAW als JPEG. In de hoogste stand kan de camera maximaal 29 RAW-bestanden of 154 JPEG-opnames achter elkaar vastleggen. Bij de hoogste snelheid is dat in RAW dus een reeks van ongeveer één seconde: vooral bedoeld voor korte, goed getimede actiemomenten.

Regendruppels op een raam met onscherpe terrasstoelen, lichtjes en een voorbijganger met paraplu op de achtergrond.
beeld: Adorama

Met Pro Capture begint de PEN bovendien al beelden te registreren voordat de ontspanknop volledig wordt ingedrukt. Zo neemt de kans toe dat precies het juiste moment ertussen zit.

Een eigen stijl uit de camera

De fysieke profielschakelaar past goed bij het karakter van de PEN. Hiermee wissel je snel tussen kleur- en zwart-witprofielen en kun je eigen instellingen samenstellen. Het resultaat wordt direct in de JPEG verwerkt, zodat niet iedere foto eerst langs Lightroom hoeft.

Daarnaast beschikt de camera over zestien ingebouwde Art Filters. Daarmee geef je foto’s direct een uitgesproken kleurweergave, korrelig zwart-witeffect of een andere creatieve uitstraling. Het effect is tijdens het fotograferen al op het scherm en in de zoeker te beoordelen.

Ook zijn de slimme opnamefuncties aanwezig die we inmiddels van OM SYSTEM kennen. High Res Shot levert extra gedetailleerde bestanden op, Live ND bootst het effect van een grijsfilter na en Focus Stacking vergroot de scherptediepte. Met Live Composite zie je tijdens een lange belichting hoe het beeld stap voor stap wordt opgebouwd.

Fotograaf past het zwart-witprofiel van de OM SYSTEM PEN aan via het scherm achterop de camera.
beeld: Adorama

De ingebouwde vijfassige beeldstabilisatie helpt bij fotograferen met langere sluitertijden. Omdat de sensor zelf wordt gestabiliseerd, profiteer je daar ook van bij kleine Micro Four Thirds-objectieven zonder eigen stabilisatie.

Ook filmen met de PEN

De PEN neemt video op in DCI 4K met 24 beelden per seconde en in 4K UHD tot 30 beelden per seconde. In Full HD is slow motion tot 120 beelden per seconde mogelijk. Wie meer ruimte voor kleurbewerking wil, kan filmen in OM-Log400. Voor beter geluid kan een externe microfoon worden aangesloten, en via USB-C is de camera ook als webcam te gebruiken.

De accu is volgens de opgave goed voor circa vierhonderd opnames. Een ingebouwde flitser ontbreekt, maar via de flitsschoen kan een losse flitser worden gemonteerd.

De PEN-gedachte blijft overeind

De techniek is sinds 2010 flink veranderd, maar het oorspronkelijke idee eigenlijk niet. De OM SYSTEM PEN wil duidelijk meer bieden dan een smartphone, zonder dat je daarvoor met een grote cameratas op pad hoeft.

Detail van een voorbijganger met roze bloemensokken en zwarte schoenen op een zonbeschenen stenen trap.
beeld: Adorama

De ingebouwde zoeker, moderne autofocus en creatieve opnamefuncties maken de nieuwe PEN completer dan zijn vroege voorgangers. Klein, onopvallend en altijd mee: zestien jaar later blijkt die gedachte nog verrassend actueel.

Prijs en beschikbaarheid

De OM SYSTEM PEN verschijnt in het zwart en in het zilver voor een prijs van € 999,-. De levering start naar verwachting in oktober.

Bestel dit boek
Camera en geheugenkaarten

Lees hierna

Een back-upstrategie die ook echt werkt

Van geheugenkaart tot offline kopie: zo bouw je een archief dat tegen een fout kan.

Meer kennis →

Fotografie.nl wordt mede mogelijk gemaakt door