Homewebshopfotografenartshopagendanieuwsjobsprintserviceboekshopkennisbankinfo
U bevindt zich hier:  Home > Nieuws > Fotowetenschapper Crawley overleden
Actueel
Fotowetenschapper Crawley overleden

Ilford FP-4 in Acutol, dat was een mooie film/ontwikkelaarcombinatie uit de jaren zestig. De uitvinder van Acutol, Geoffrey Crawley, overleed 29 oktober.


Pixelpeeping, het koortsachtig bezig zijn met het opsporen en onderdrukken van ruis in je digitale opnamen, is van alle tijden.

De fotograaf van nu is op zoek naar z'n ideale instellingen voor ruisonderdrukking en verscherping, de fotograaf uit het rolletjestijdperk was altijd op zoek naar de ideale combinatie van film en ontwikkelchemie.

Fotografen met kennis van de fotochemie gingen zelf aan de slag om hun ideale ontwikkelsoep te brouwen. De toonaangevende fotografische wetenschapper Geoffrey Crawley (GB) vond een zwart-wit filmontwikkelaar uit die een opvallend hoge scherpte opleverde: Acutol.


Contourscherpte


Geoffrey Crawley

De ontwikkelprocédés voor kleur zijn gestandaardiseerd, voor het ontwikkelen van zwartwitfilm ligt niets vast. Je kunt elke combinatie van film en ontwikkelaar proberen.

Je kunt gaan voor een filmontwikkelaar die de maximale gevoeligheid uit je film haalt, maar, bijvoorbeeld, ook voor een combinatie die de fijnste korrel geeft. Acutol, door Crawley in 1963 ontwikkeld en door Paterson op de markt gebracht, gaf geen gevoeligheidsverhoging, ook niet de fijnste korrel, maar leverde een perfecte contourscherpte (acutance, vandaar de naam).

Het werkt het best met middelgevoelige zwartwitfilms als Ilford FP-4. De eerste Acutol is niet meer leverbaar, de verre opvolger Acu FX39, wel.

Geoffrey Crawley zou eigenlijk concertpianist worden, maar door medische tegenslag liep het anders. Hij heeft zijn sporen verdiend als expert in fototechniek, medewerker aan publicaties als Amateur Photographer, hoofdredacteur en technisch medewerker van de British Journal of Photography en schrijver van diverse boeken over fotografie.

Hij werd 83. Via deze link is informatie te vinden over de Acu-ontwikkelaars.


Lars Polder | 3-11-2010 SHARE
  « Nieuwe fotoprijs: Nationale PortretprijsOproep Foto Kees Scherer Prijs 2011 »  
zoeken in nieuws
   
Uitgebreid zoeken
Categorieen
Actueel (427)Advertorial (26)Boeken (264)Close up (39)Column (5)De favoriete foto van... (45)Hardware (404)Model News (29)Prijswinnaars (156)Reviews (70)Software (82)Supplies (18)Video (2)
Compositie
Bekijk alle fotografieboeken over compositie
Naar de boekshop
Fotograferen met de Canon EOS 60d en 550d
In dit boek leert u de specifieke mogelijkheden, bediening en prestaties van de Canon EOS 60D of de EOS 550D ten volle te benutten
Bestel deze bestseller